+48 95 722 36 55
   +48 739 122 994

Badania laboratoryjne


mikrofilaria

Badanie morfologiczne krwi

Podstawowe badanie diagnostyczne polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Do standardowego badania składu krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, HGB, HCT, PLT, WBC, a także badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego ( leukocyty obojętnochłonne, eozynofile, bazofile, monocyty, limfocyty).

Badanie wykonujemy przy użyciu aparatu ABC Vet. Jeżeli wynik badania z aparatu sugeruje,że dzieje się coś niedobrego, wykonujemy rozmaz krwi, czyli tzw. rozmaz manualny i oglądamy krwinki pod mikroskopem.

To niezastąpione badanie przy wykrywaniu i ustalaniu przyczyny wielu chorób, choćby tzw. chorób wektorowych, czyli przenoszonych np. przez kleszcze czy komary. Wtedy w rozmazach krwi można zobaczyć pasożyty. To przypadek dirofilariozy, choroby przenoszonej przez komary.

Badanie biochemiczne krwi

Badanie obejmujące analizę składników surowicy. Dostarcza wielu cennych informacji i wskazówek ułatwiających postawienie właściwej diagnozy. Badanie surowicy pokazuje poziom enzymów, hormonów, białek, elektrolitów i pierwiastków śladowych w naszym organizmie. Wyniki obrazują stan kliniczny konkretnych narządów. W celu lepszej diagnozy i leczenia schorzeń konieczna jest ocena zmian zachodzących w składnikach surowicy krwi.

Badania parametrów biochemicznych wykonujemy za pomocą aparatu BS-130 firmy Mindray. W związku z ogromną potrzebą uzyskiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące ustalenia przyczyny choroby, współpracujemy z kilkoma wiodącymi laboratoriami oferującymi szeroki wachlarz badań dla zwierząt towarzyszących.

Badania parazytologiczne

Skupmy się na badaniach parazytologicznych kału i co za tym idzie pasożytach przewodu pokarmowego. Najczęściej dzieje się tak, że odrobaczamy psa czy kota profilaktycznie, co jakiś czas, ale nie wszystkie pasożyty reagują na jednorazowe podanie leku lub leki zawarte w tabletkach do standardowego odrobaczania.

Warto więc czasami, a zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy np. biegunki czy krew w kale, zrobić badanie kału w kierunku pasożytów przewodu pokarmowego.